Hjælp til Toluna: Hvordan opretter jeg et emne?

I denne uge vil vi forklare hvordan man opretter et emne.

Toluna tilbyder vores medlemmer en chance for at skabe deres eget indhold og få feedback fra vores mange medlemmer. Ligesom sidste uge fortsætter vi med, at forklare step-by-step hvordan du får mest ud af, at bruge siden og tjene lettet point ved, at bruge simple metoder.

Emne

Hvad er et emne? Per definition er et emne en samtale og diskussion, om et givet emne. Emnerne er generelt lavet ved at stille et spørgsmål i emnefeltet og derefter tilføje et par flere ord til forklaring eller ved en opfølgning spørgsmål i afsnittet “Din egen mening”.

billede meningsmåling

Du kan også tilføje billeder eller video til dit emne. Alt du skal gøre er, at trykke på ‘kamera ikonet’, skrive hund og tryk søg, hvis dit emne omhandler hunde. Så vil vores søgemaskine finde billeder fra google. Det er dejlig nemt og hurtigt! Du kan tilføje billeder til alle dine svarmuligheder. Ved at gøre dette bliver det også sjovere, for andre medlemmer at kigge med.
Et lille tip er: Ved at tilføje et billede forøger du din chance for, at vinde pint på Toluna.com. 

Selv en kommentar til et et emne kan skabe dig flere point. Læs med her.

wsd

Hvis du trykker på ‘avanceret’ kommer denne linje frem. Vores avanceret linje giver dig mulighed for, at vælge hvor længe din meningsmåling skal være tilgængelig. Du kan vælge mellem 1 måned, 3 måneder eller 6 måneder. Dit emne vil dog lukke automatisk efter 6 måneder, hvis du ikke vælger en af de givne muligheder.

kategori
Toluna kræver at du tilføjer en kategori til din meningsmåling. Ved at føre musen henover kategorierne, kan du se hvad de forskellige kategorier indikerer. Hvis du ikke er sikker på hvilken kategori der passer bedst på din meningsmåling, kan du altid vælge vinglasset “Livsstil” eller “Nyheder”.

Når din meningsmåling er lanceret, kan du tjekke dine resultater ved at:

  • Gå ind på din profil
  • Rul ned til “Dit Indhold”
  • Klikke på din meningsmåling
  • Stem på din egen meningsmåling og tryk “Infografik”

Du må meget gerne efterlade dine kommentarer her. 

Toluna ønsker vores medlemmer en god weekend 🙂

relax-its-the-weekend

%d bloggers like this: